top of page
Zdjęcie autoraJulia Dziemianko

Zapalenie spojówek u psów i kotów


Spojówka to nic innego jak błona śluzowa pokrywająca wewnętrzną część powiek, trzecią powiekę oraz przednią część gałki ocznej tj. nadtwardówkę i twardówkę właściwą. W nabłonku spojówki znajdują się komórki kubkowe produkujące mucynę, a w jej zrębie idą naczynia krwionośne, nerwy i tkanka limfatyczna.

Objawy zapalenia spojówek łatwo zauważyć i są częstą przyczyną wizyt okulistycznych. Obejmują one

-nadmierny wypływ z oczu - podrażniona śluzówka próbuje się bronić przez produkcję większej ilości mucyny oraz surowiczych łez, łzy te nie mogą odpłynąć z oka przez obrzęk w miejscu punktu łzowego. Właściciele najczęściej opisują ten objaw jako "ropka w oku" lub "zapłakany zwierzak".

-Kolejnym objawem jest obrzęk, tkanka wokół oczu robi się powiększona, wychodząca przed powieki, zaczerwieniona. Jest to skutkiem rozszerzenia naczyń i zwiększonego przepływu krwi.

-dyskomfort i świąd w okolicach oczu objawiają się najczęściej kurczem powiek (nadmierne mrużenie) oraz ocieraniem tej okolicy o pobliskie przedmioty, dywany czy za pomocą łap.

-proliferacja tkanek to oznaka zapalenia, którą zauważy lekarz weterynarii przy oglądaniu powiek pacjenta. Możemy wyróżnić jej dwa typy - nabłonkową i limfoidalną. Są to tzw. grudki limfatyczne, których obecność na gałkowej powierzchni błony migawkowej może być fizjologiczna, jednakże w innych miejscach na spojówce wskazuje na przewlekły stan zapalny i jest często określana jako grudkowe zapalenie spojówek.

-w przypadku ciężkiego zapalenia, najczęściej kiedy jest ono powodowane przez infekcję wirusową, możemy mieć do czynienia z owrzodzeniami. W badaniu klinicznym będą się one wybarwiać fluoresceiną.

-mogą również wystąpić krwawienia podspojówkowe. Są one najczęściej wynikiem tępego urazu.

Pierwotne choroby spojówek to

-Alergiczne zapalenie spojówek

-Atopowe zapalenie spojówek , któremu najczęściej towarzyszy również atopowe zapalenie skóry. Psy wykazują zazwyczaj łagodne , sezonowe objawy.

-Polekowe zapalenie spojówek, czyli reakcja nadwrażliwości na podane miejscowo leki. Może się ono rozwinąć po każdym leku. W takim przypadku trzeba zaprzestać stosowania danego preparatu.

-Zapalenie spojówek po ukąszeniu owada w okolicy głowy.

-Zapalenie wywołane przez czynniki drażniące takie jak ciała obce,skórzaki, trychiaza czyli owłosienie wokół oczu dotykające oka, rzęsy ektopowe, dwurzędowość rzęs, guzy powiek, entropium, ectropium etc.

-Zapalenie spojówek o podłożu immunologicznym

-Atypowa łuszczka czyli plazmoma

-Guzowate ziarniniakowe zapalenie nadtwardówki

-Eozynofilowe zapalenie spojówek , najczęściej występujące u kotów.

-Tłuszczowo ziarniniakowe zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek na tle zakaźnym najczęściej powodowane jest u psów przez Herpeswirusa CHV-1 i u kotów przez FHV-1. Dodatkowo wszystkie wirusy składające się na wystąpienie kociego kataru mogą być przyczyną zakaźnego zapalenia spojówek. Czynniki bakteryjne są nierzadką przyczyną. Ale ciekawostką dla wielu osób może być to, że występują również Pasożytnicze zapalenia spojówek powodowane przez Onchocerca czy Thelazia.

Nie można zapominać, że choroby zarówno oczu jak i ich przydatków często są jedynie objawem choroby ogólnoustrojowej.

Problemy ze spojówkami, ze względu na bliskość anatomiczną, mogą wynikać z chorób gałki ocznej. Dlatego u każdego pacjenta z takimi objawami powinno się wykonać pełne badanie okulistyczne, oraz zbadać zwierzę klinicznie.

94 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page