top of page
Zdjęcie autoraJulia Dziemianko

Zapalenie barwnikowe rogówki



Barwnikowe zapalenie rogówki oka Brzmi jak postawiona diagnoza, jednakże musimy pamiętać, że to jedynie objaw innych problemów w obrębie gałki ocznej i jej przydatków Barwnik odkłada się w skutek ciągłego, długoterminowego drażnienia rogówki, która zaczyna się bronić. Niestety brak leczenia często prowadzi do utraty wzroku! Barwnik zajmuje coraz większą powierzchnię rogówki przez co z czasem następuje zasłonięcie światła docierającego do dna oka. Jest to dość przykra sytuacja, kiedy wiemy, że gałka oczna ma prawidłowo funkcjonującą siatkówkę oraz przezierną soczewkę, a mimo to nie ma szansy na widzenie. Można to porównać do nałożenia na oczy czarnych klapek. Co ciekawe u psów, u których barwnik odkłada się w centralnej części rogówki będziemy mieć do czynienia ze ślepotą dzienną- kiedy pod wpływem światła źrenica będzie się kurczyć i uniemożliwiać widzenie tzw kątem oka. Najczęściej widzimy ten objaw u ras brachycefalicznych takich jak buldog, mops czy cavalier, ale może się zdarzyć u każdej rasy.

Przyczyny tego schorzenia są bardzo różne i wymagają różnych typów leczenia, a także dają różne rokowania. Dlatego warto zbadać swoje zwierzę okulistycznie jeżeli zauważymy na jego oku coś nietypowego.

W przypadku gdy mamy do czynienia z początkowym stadium choroby, rokowania są pomyślne. Stan zapalny można zatrzymać i kontrolować poprzez miejscowe leczenie immunomodulacyjne. Oczywiście zaraz po rozpoznaniu melanosis należy znaleźć i leczyć przyczynę takiej sytuacji.

Jednymi z najczęstszych powodów są : entropium, ektropium, lagophtalmos, zbyt długa szpara powiekowa, zbyt płytki oczodół, rzęsy ektopowe, rzęsy drugorzędowe, trichiazis, zespół suchego oka, zespół ras brachycefalicznych.

Niektóre z tych przypadłości możemy leczyć farmakologicznie, inne już wymagają interwencji chirurgicznej.

A co z momencie kiedy barwnik zakrywa całą rogówkę uniemożliwiając widzenie naszemu pupilowi?

Pozostają wtedy metody chirurgiczne polegające na usunięciu z rogówki komórek, w których odłożył się barwnik. Powstaje wtedy rana rogówki, którą należy leczyć tak jak owrzodzenie. Drugą metodą jest crioterapia za pomocą której pozbywamy się tych komórek poprzez ich wymrożenie.

Należy jednak pamiętać, że metody te są ostatecznością i podejmujemy się ich tylko w momencie kiedy są one jedyną szansą na odzyskanie wzroku pacjenta. Należy liczyć się z faktem, że melanoza rogówki bardzo lubi nawroty i zabieg taki pozwala na widzenie przez ograniczony okres czasu.



285 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page