Jedną z przyczyn zespołu plam łzowych jest niedrożność kanalika nosowo-łzowego, którą wykrywa się podczas wykonywania testu Jonesa z użyciem barwnika np. fluoresceiny.
W prawidłowych warunkach łzy wpływają do kanalika przez dwa punkty łzowe (górny i dolny) znajdujące się w powiekach w pobliżu przyśrodkowego kącika oka. Następnie dostają się do woreczka łzowego i przez przewód nosowo-łzowy spływają do nosa. Podczas pozytywnego wyniku testu widzimy w dziurkach nosa lub niekiedy w gardle zwierzaka wypływ zakropionej wcześniej do oka zielonej substancji. Jeżeli na którymś etapie tej drogi istnieje przeszkoda mamy do czynienia z niedrożnością i fluoresceina nie pojawia się mimo wielu minut oczekiwania.
Najczęstszymi przyczynami schorzenia są:
-zatkanie kanalików przez śluz i kurz
-wrodzona niedrożność dróg nosowych
-zatkanie przewodów nosowo-łzowych spowodowane urazami różnego typu
-entropium
-nieprawidłowe lub zrośnięte punkty łzowe
-uszkodzenia chemiczne lub termiczne
-przewlekłe zapalenie zatok
-stany zapalne spojówek
-choroby nowotworowe
Objawy najczęściej zauważane przez właścicieli to
-widoczne pod oczami plamy łzowe koloru brunatnego
-łzawienie
-śluzowo-ropna wydzielina w worku spojówkowym (ropa w oku)
-podrażnienie i zaczerwienienie okolic oczu
-opuchlizna powiek.
Udrożnienie kanalików nosowo-łzowych polega na wprowadzeniu do nich odpowiedniej kaniuli, a następnie przepłukanie ich solą fizjologiczną oraz lekiem przeciwdziałającym stanom zapalnym. Należy pamiętać , że aby przeprowadzić zabieg, do worka spojówkowego należy podawać leki przez jeszcze przed zabiegiem (kropić oko). W innym przypadku próba przepłukania kanalika może zakończyć się rozerwaniem go i wtórym zrostem kanalika co spowoduje niedrożność możliwą do usunięcia jedynie chirurgicznie.
Często zdarza się, że samo zakrapianie oka odpowiednimi lekami prowadzi do udrożnienia dróg nosowo-łzowych i pozwala na uniknięcie dalszych interwencji.
Comments