Do najczęstszych przyczyn chorób okulistycznych u gadów, należą warunki ich utrzymywania- nieodpowiednia dla gatunku dieta, wilgotność czy zatłoczenie w terrarium. Ściółka, która urazowo uszkadza oko w sposób nagły lub gromadzi się w sklepieniu spojówek i prowadzi do ich zapalenia i owrzodzeń rogówki to problem spotykany w naszym gabinecie każdego dnia. Dlatego też wywiad w przypadku gadzich pacjentów będzie w dużej mierze obejmować pytania na temat warunków w jakich utrzymywane jest zwierzę. Często leczenie opiera się głównie na zmianie parametrów środowiska czy usunięciu niektórych elementów z życia gada.
Objawy takich urazowych uszkodzeń można łatwo zaobserwować. Oko często robi się mniejsze, gady posiadające powieki zaczynają mrużyć lub całkowicie zamykać oko. Często pojawia się zalepiająca wydzielina, którą musimy odmaczać, aby móc otworzyć oko. Możemy również zaobserwować zaczerwienienie gałki ocznej, które podczas badania zazwyczaj okazuje się wylewem krwi do oka wskutek uderzenia.
W innych przypadkach obserwujemy nieprawidłowe przechodzenie wylinki, co może doprowadzić do zatrzymania błony ochronnej na oku, które zmienia wtedy swój wygląd na bardziej szare, mniej przejrzyste czy sprawiające wrażenie popękanego. Pod błoną okrywającą np. u węży może dojść do nagromadzenia się ropy co niestety bardzo utrudnia widzenie.
Z kolei żółwie, mimo małej wrażliwości na niedobór witaminy A, pojawiają się z metaplazją nabłonka kanalików w nabłonek wielowarstwowy płaski. Prowadzi to u nich do gromadzenia się złuszczonych komórek, niedrożności przewodów i zapalenia powiek i spojówek. Właściciel zauważy wtedy zwężoną szparę powiekową, opuchnięte powieki, a na nich skórę, która wygląda na suchą i złuszczającą się.
Podczas leczenia okulistycznego gadów należy pamiętać, które z nich posiadają na swoich oczach okular, który może udaremnić wszelkie próby leczenia standardowymi kroplami okulistycznymi !
Comments